Substancja ta wchodzi w skład wielu produktów pielęgnacyjnych.
Reklama
Czym jest kwas salicylowy
Kwas salicylowy to związek molekularny, który po raz pierwszy został uzyskany z kory wierzby przez włoskiego chemika. To właśnie od wierzby pochodzi nazwa tej substancji – „salix”, co z łaciny oznacza „wierzba”.
Odkrycie to miało miejsce w 1838 roku. Następnie kwas salicylowy był stosowany w leczeniu reumatyzmu i skazy. Obecnie jest on wytwarzany w wyniku reakcji chemicznej i stosowany jako podstawa różnych leków.
W składzie jakich środków znajduje się kwas salicylowy
Środki z kwasem salicylowym są sprzedawane w następujących postaciach:
żele;
kremy;
balsamy;
serum;
płatki – płatki lub chusteczki nasączone produktem;
środki złuszczające.
Niektóre z nich są sprzedawane w aptekach jako leki, podczas gdy inne są sprzedawane jako produkty pielęgnacyjne w sklepach kosmetycznych.
Kwas salicylowy można znaleźć w postaci roztworu alkoholowego do użytku zewnętrznego. Nie należy go jednak stosować w czystej postaci do leczenia trądziku lub innych chorób skóry. Alkohol może wysuszać skórę, w wyniku czego sebum zacznie produkować się intensywniej i mogą pojawić się nowe wysypki.
Przygotowanie preparatu z kwasem salicylowym w domu może być również niebezpieczne, ponieważ trudno jest samodzielnie obliczyć wymagane stężenie substancji.