Dom Piękno Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę

przez Makary Jablonski

Reklama

Ze względu na narażenie na dym i spaliny, można dostać się do dermatologa wcześniej niż by się chciało.

Reklama

Co zanieczyszcza powietrze
Zanieczyszczenie powietrza występuje, gdy cząsteczki zmieniają naturalny skład powietrza i są obecne w ilościach, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Głównymi źródłami zanieczyszczeń są silniki benzynowe i wysokoprężne, fabryki, pralnie chemiczne, place budowy, elektrownie węglowe, kuchenki i kominki oraz płonące lasy.

Niewiele możemy zrobić, aby wpłynąć na skład powietrza i ilość zanieczyszczeń. Ale najprawdopodobniej nasze ciała już przystosowały się do stałej obecności substancji.

Jakie zanieczyszczenia wpływają na ludzką skórę
Za główne zanieczyszczenia wpływające na skórę uważa się

Drobny pył zawieszony (PM) – pochodzi z emisji samochodowych i przemysłowych, podczas remontów i rozbiórek budynków, pożarów lasów, wybuchów wulkanów. Zanieczyszczenie znajduje się również w zwykłym kurzu.
Piren i benzapiren, antracen, chryzen – są to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i znajdują się w dymie tytoniowym i spalinach.
Benzen – powstaje w wyniku emisji z silników benzynowych i wysokoprężnych, podczas produkcji tworzyw sztucznych, gumy i włókien syntetycznych.
Ozon w warstwie przyziemnej – występuje w spalinach samochodowych i emisjach przemysłowych.
Tlenek węgla – powstaje podczas każdego procesu spalania. Może być uwalniany do powietrza z dymu papierosowego i podczas operacji przemysłowych.
Tlenek azotu. Głównymi źródłami są spaliny pochodzące z transportu, wytwarzania energii i rolnictwa.
Tlenek siarki – emitowany podczas spalania węgla i ropy naftowej, produkcji cementu i metali, pożarów lasów i wybuchów wulkanów.
Ołów, kadm i rtęć – metale ciężkie uwalniane do atmosfery podczas produkcji stali, spalania węgla i śmieci.
Acetaldehyd, formaldehyd, heksan, styren, ksylen – lotne związki organiczne. Ich źródłem są składniki domowych środków czyszczących, ścieki z przemysłu tekstylnego, dym papierosowy, kadzidła i świece zapachowe oraz niektóre rodzaje roślin.

Może Ci się spodobać